درخواست آزادی افغانستان برای یک قومندان حزب اسلامی حکمتیار از انگلیس

زمان انتشار : یکشنبه, ۱۴ قوس , ۱۳۹۵ , بخش : اخبار, سیاسی , کد مطلب : 37897 , نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ,
+
-

%d8%b2%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af-%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%af%db%8c

دولت افغانستان بطور رسمی از انگلیس خواسته است که زرداد فریادی قومندان حزب اسلامی حکمتیار را از زندانی در این کشور آزاد کند.
دولت افغانستان به طور رسمی خواستار آزادی زرداد قومندان حزب اسلامی از زندانی در انگلیس شد.

زرداد قومندان حزب اسلامی سال ۲۰۰۵ عیسوی از سوی محکمه ای در انگلیس به جرم کشتار جمعی به ۲۰ سال زندان در این کشور محکوم شد.

محکمه انگلیس زرداد را متهم به کشتار جمعی و آزار و اذیت مردم در منطقه سروبی کابل طی سالهای ۱۹۲۲ تا سال ۱۹۹۶ عیسوی کرده بود که حالا دوره محکومیت خود را در انگلیس می‌گذارند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه کشورمان که نخواست نامش فاش شود، اظهارداشت که دولت افغانستان خواسته خود مبنی بر آزادی این زندانی حزب اسلامی را به مقامات انگلیس اعلام کرده است.

این مقام وزارت خارجه می‌گوید که زرداد، قومندان حزب اسلامی که به ۲۰ سال زندان از سوی محکمه ای در انگلیس محکوم شده بود حالا تقریبا دوران محکومیت خود را پشت سر گذاشته است و دولت افغانستان از انگلیس خواسته تا او مابقی دوران محکومیت خود را در افغانستان سپری کند.

این در حالی است که دولت انگلیس به طور رسمی هنوز در این مورد هیچ اظهار نظری نکرده است.

گفته می‌شود آزادی این عضو حزب اسلامی یکی از خواسته‌های حکمتیار از دولت افغانستان بوده است.

پیش از این، رییس هیئت مذاکره کنندگان حزب اسلامی اعلام کرد که ۲۶۰۰ عضو حزب اسلامی در زندان‌های افغانستان بسر می‌برند که اولین فهرست از محبوسان حزب اسلامی برای آزادی به دولت کابل ارایه شده است.

از سویی هم اکرم خپلواک رییس کمیته مشترک اجرای توافقنامه صلح دولت افغانستان و حزب اسلامی اعلام کرده که فهرست ۴۰۰ محبوس حزب اسلامی برای بررسی به ارگان‌های قضایی کشور ارسال شده است.