ارائه گزارشات وزیر مالیه در نشست استماعیه ولسی جرگه

زمان انتشار : یکشنبه, ۵ جدی , ۱۳۹۵ , بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی , کد مطلب : 38445 , نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ,
+
-

اکلیل حکیمی

اکلیل حکیمی دستاوردها و ازدیاد ۴۳ میلیارد افغانی و دستاوردهای دیگر وزارت مالیه را با وکلای ولسی جرگه در جلسه استماعیه شریک ساخت.

 

وزیر مالیه ضمن تشریک دستآوردها، پیشرفت ها و برنامه های مهم وزارت مالیه به سطح بین المللی، منطقوی و ملی با نماینده گان محترم ملت در رابطه به پیشرفت های اقتصادی افغانستان در دو سال اخیر، افزایش عواید ملی، نتایج کنفرانس های وارسا  و بروکسل، برنامه های مهم ملی و همکاریهای منطقوی به تفصیل معلومات داد.

 

وزیر مالیه در مورد افزایش عواید ملی گفت: صندوق بین المللی پول ۱۳۲ میلیارد افغانی را به ما هدف تعیین کرده بود، خوشبختانه ما توانیستم که ۱۶۵ میلیارد افغانی عواید جمع آوری نمایم که از هدف تعیین شده ۳۳ میلیارد افغانی و در مقایسه با سال گذشته ۴۳ میلیارد افغانی افزایش را نشان می دهد.

 

وی همچنان در باره امضاء موافقتنامه های به ارزش میلیارد ها دالر امریکایی با ادارات و کشورهای مختلف کمک کننده مانند بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی، صندوق بین المللی پول، کشور ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا، کشور آلمان، فرانسه، دنمارک، جاپان و کانادا معلومات ارایه نموده و درمورد ایجاد کمیسیون های مشترک اقتصادی و تجاری با کشورهای چین، روسیه،قزاقستان، ترکمنستان، ایران، پاکستان، آذربایجان و امارات عربی هم اشاره کرد.

وزیر مالیه در مورد پیشرفت ها و  تطبیق برنامه های ملی، نصب سیستم ها به هدف جلوگیری از فساد و ایجاد سهولت های کاری در ریاست گمرکات، خزاین و عواید، آوردن اصلاحات، افزایش ۳۳ میلیارد افغانی در عواید سال ۱۳۹۵ نسبت به هدف تعیین شده، مصرف۷۶ درصدی بودجه ملی و نگهداری املاک دولتی به نمایندگان محترم ملت معلومات داد.

 

قابل تذکر است که در  این نشست محترم همایون رسا وزیر تجارت، محترم عبدالستار مراد وزیر اقتصاد و معینان وزارتخانه های امور خارجه، کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولین نیز اشتراک داشتند.